Előfordult már veled, hogy tévedtél, rosszul emlékeztél valamire, vagy elkéstél egy fontos találkozóról, majd ezt követően elszántan bebizonyítottad, hogy mégis igazad volt, és nem te késtél, hanem a másik emlékezett rosszul az időpontra? Te mikor hazudtál utoljára?
Miért hazudunk?
Egyszerűbbnek tűnik hazudni, ahelyett, hogy felvállalnánk a hibáinkat, hosszú távon azonban nem kifizetődő. Az énképvédő hazugságokat, melyek megértésében egy pszichológiai fogalom, a kognitív disszonancia segíthet.
A kognitív disszonancia egy olyan feszültséggel teli állapot, amikor két gondolat, viselkedés, vagy szándékellentmondásba kerül. Mit is jelent ez konkrétan: azzal, hogy pontos embernek tartom, magam nem fér össze, hogy elkéstem. Ha alaposnak tartom magam, zavar, hogy hibáztam.
Ráadásul nem csak magamat szeretném pontos, vagy szavahihető embernek tartani, azt szeretném, ha mások is ezt gondolnák rólam. A feszültség adott, hogy mit kezdek vele még kérdés: belenyugszom, hogy bár pontos, megbízható ember vagyok én is hibázhatok olykor, vagy hazudok másoknak és ha lehet magamnak is. Hamvas Bélát idézve: A dolgok rendje, hogy az ember nemcsak hazudik, hanem azon felül be is kell bizonyítania, hogy igaza van.No de lássuk, miért is nem éri meg hazudni?
Azt veszíted el, amit meg akarnál őrizni
Az énképvédő hazugsággal gyakran pont azt veszítjük el, amit meg akartunk védeni: a megbízhatóságunkat, a pozitív megítélésünket. A hazugságok többnyire kiderülnek, még akkor is, ha ez nincs nyíltan kimondva: „Biztos ismeritek azokat a feszült pillanatokat, amikor az egyik hazudik, a másik meg tudja, hogy hazudik, és a hazug is tudja, hogy a másik tudja, hogy ő hazudik, de olyan kínos az egész, hogy inkább mindketten csendben átsiklanak fölötte, csak ne kelljen szembe nézni vele.” (Steve Callaghan)
Nincs esélyed a fejlődésre
Ha hazugság árán menekülsz meg attól a kínos helyzettől, hogy bevalld a hibádat, akkor könnyen kondicionálódhat ez a „jó szokás” és még ha először nehezen ment is, másodszor már könnyebben csúszik ki a szádon egy kis füllentés. Ennél már csak az a rosszabb, amikor lassan már te magad is elhiszed, amit mondasz.
Az őszinteség előnye
Kutatások igazolják, hogy megugrott a népszerűsége azoknak a politikusoknak, akik egy hiba után nyíltan felvállalták a tévedésüket. Az hitelesebbnek és szimpatikusabbnak tartották a színt valló politikust. Mindenki követ el hibát és jó érzéssel tölt el, hogy a másik – legyen az akár politikus – szintén csak esendő ember, aki ráadásul nem kamu szövegekkel akar kibújni a felelősségvállalás alól.
Végül még egy nagy előnye van az őszinteségnek: nem kell emlékezned a saját hazugságaidra!
Kocsis Szilvia, tanácsadó szakpszichológus