15 hetes súlycsökkentő egészségprogram

Üdvözöllek a 15 hetes súlycsökkent egészségprogramban! Bizonyára elolvastad a program leírását, amelyben néhány gyakori kérdésre is választ találsz. Ha mégsem olvastad, akkor IDE kattitntva ezt most megteheted! A felmerülő kérdéseidet a kpontsz@gmail.com e-mail címre várom!

Válts szemléletet!

Mielőtt belekezdenénk ebbe a 15 hetes kalandba, kérlek csináld meg az alábbi rövid feladatot:

Vegyél elő egy stopper órát! A feladatod annyi, hogy egy percen át ne gondolj a rózsaszín elefántra! Bármire gondolhatsz, csak a rózsaszín elefántra ne gondolj és arra se gondolj, hogy nem gondolhatsz a rózsaszín elefántra! Óra indul!

Ha letelelt az egy perc, akkor valószínűleg megtapasztaltad azt, hogy mi a fogyókúrák egyik legnagyobb problémája!

Azok az emberek, akik nem foglalkoznak a testsúlyukkal, nem szeretnének fogyni jellemzően két esetben gondolnak ételre, evésre:

Az első eset, amikor éhesek  (vagy a szokásos étkezési idejük közeleg)

A második eset pedig az, amikor ételekkel kapcsolatos inger éri őket, legyen az egy pékség illata, vagy vonzó étel látványa

Ezen két eseten kívül a súlyproblémával nem küzdő, fogyókúrát nem folytató emberek a nap nagy részében nem gondolnak ételre, evésre.

Aki viszont diétázik, az az ételek fogságában tölti a nap nagy részét, azaz semmi másra nem tud gondolni, mint a rózsaszín elefántra, amire nem szabad gondolni! Számolja a perceket, hogy mikor ehet legközelebb, vagy éppen arról fantáziál, hogy milyen jó lenne megenni a tiltólistás ételek valamelyikét.

Ráadásul a fogyókúrák többsége drasztikus kalória korlátozást javasol és a testünknek minden, ami a korábban megszokott kalórabevitelhez képest 15-20%-kal kevesebb, az bizony fájdalmas, a 30-50% pedig már valóban drasztikus. Ebből egyértelműen következik egy folyamatos éhségérzet.

Ha mindez nem lenne elég, akkor a környezeti tényezőket sem árt figyelembe venni. Napi többszáz evésre csábító inger ér el bennünket. Aki nem folytat korlátozó diétát, azaz nem él a kalóriaszámlálás bűvkörében és nem éhes, még az is gyakran – észrevétlenül – enged a környezeti csábításnak, nehezített helyzetben pedig az ellenállás egy állandó küzdelmet jelent.

Egy olyan élethelyzetben, ahol a gondolataink, a környezetünk és a biológiánk is a fogyókúra ellen dolgozik, az önfegyelem rövid ideig fog működni!

Hogyan tudnánk máshogyan viszonyulni az étkezéshez és a testsúlyunkhoz?

Edd magad egészségesre!

Enni jó és senki nem szeretne lemondani arról, ami jó! A jó hír az, hogy amint a nem megfelelő táplálkozás túlsúlyhoz vezet és megbetegít, az étel lehet gyógyító is. Olyannyira, hogy a megfelelő táplálkozási szokások kialakításával nemcsak karcsúbbak leszünk, de a mentális egészségünk is javulni fog: jobb alvásminőség, hangulat és koncentrációs készég, valamint alacsonyabb szorongás társul a megfelelő tápanyagok elfogyasztásához.

Akaraterő helyett új szokások

A „jó” étel tehát a barátunk lesz ebben a folyamatban, a kérdés persze a mikor, mit, mennyit és hogyan! A jó hír az, hogy nem kell és nem lehet egy nap alatt megváltoztatni az összes étkezési szokásunkat! Ezek a szokások azért szokások, mert hosszú idő alatt automatikussá váltak, azaz nem igényelnek különösebb erőfeszítést, vagy döntést, csak működnek a maguk módján. A célunk tehát nem kevesebb, mint a szokásokat változtatni, hogy ezek az új egészségszokások átvegyék a régi – a túlsúlyhoz vezető – szokások helyét és egy idő után automatikusan működjenek, anélkül, hogy folyamatosan az akaraterőnkre kellene hagyatkoznunk.

A szokások változtatásának a folyamata egy tanulási folyamat, olyan, mintha hegedülni tanulnánk. Az első zeneórán talán még megszólaltatni sem tudjuk a hangszert, de ez nem baj. A fontos, hogy nap, mint nap, lépésről lépésre fejlődünk és egyre szebb dallamokat tudunk majd előhívni. Ebben a folyamatban nincsenek kudarcok – csak akkor, ha teljesen feladjuk – mert, ha nem is sikerül minden  célt megvalósítani egy adott napon, már az az néhány apró lépés is sokat ér, amit  sikerült megtennünk.

Nem lehet hibázni, és nem a szokásos mindent-vagy semmit modell alapján fejlődünk. Itt  minden pozitív változás, minden jó választás közelebb visz a célhoz, az egészséges szokások kialakításához, melyek automatikusan és tartósan lehetővé teszik az optimális testsúly elérését és megtartását. Egy szokás megváltoztatásához kb. 30 nap gyakorlás kell. Ennek megfelelően 4-5 héten át kicsit más kihívásokkal, de egy-egy szokás alakításán dolgozunk majd!

Kezdjünk bele, örüljünk a sikereknek és tapasztaljuk meg azokat a pozitív változásokat, melyek a testünkben és a lelkünkben végbe mennek majd!

Az első hét kihívásinak megismeréséhez kattints a gombra!