6. hét
Remélem a múlt heti ismétlés elmélyítette a megszerzett tudást és haladhatunk tovább, hisz elérkeztünk a második hónaphoz, egészen pontosan a 6. héthez. Ahogyan az előző hónapban, most is három kiemelt téma köré szerveződnek a kihívások. Lássuk, melyek lesznek ezek:
- Az evés lélektana – az érzelmei evés felismerése és csökkentése
- Étel minőség – még többet a jó és kevesebbet a káros élelmiszerekből!
- Mekkora egy adag? A jóllakottság érzésének megélése és tudatos döntés elfogyasztott adagokról
Érzelmi éhség
Már életünk kezdetén, az első emberi kapcsolódásunk során kiemelet szerepe van a szoptatásnak, a táplálásnak. Az anya-gyermek kapcsolat fontos és meghatározó része, mely a gondoskodás és a szeretet kifejeződése is egyben. Táplálkozási szokásaink is egészen a gyökerekig nyúlnak vissza. A családi minták domináns szerepet töltenek be egész életünkben, legyenek azok jók vagy rosszak. A gyermekkorunkban megismert ízek befolyásolják az ízlésünket és emlékeink közt is fontos helyet foglalnak el a közös családi étkezések.
Az étel és az érzelmek kapcsolata azonban nem csupán a gyermekkor jellemzője. Az étkezés több, mint táplálkozás. Gondoljuk csak végig, milyen sok érzelmekkel telített helyzetre használunk táplálkozással, étellel, vagy akár az emésztéssel kapcsolatos hasonlatot, szóképet. A jó dolgok olyan édesek, mint az anyatej: „édes élet”, „mézeshetek”, „cukorfalat”, de ha nem édes, még akkor is örömmel elfogyasztjuk, amit annyira szeretünk: „Eszem a szívedet!”. Ami pedig rossz, azt bizony nem kívánja a szervezetünk: „Ezt nem fogom lenyelni!”, „Nem tudom megemészteni”, „Megülte a gyomromat”, „Hánynom kell tőle!” és amikor megijedünk, még akkor is az emésztés jut eszünkbe először, annak is az utolsó fázisa!
Az étkezés és az emésztés, valamint az érzelmek közti kapcsolat azonban nem csak egy nyelvi játék, a kapcsolat idegrendszeri és hormonális szinten is bizonyított. Az érzelmek szabályozó központja befolyásolja a táplálkozásunkat és az emésztésre is jelentős hatással vannak érzéseink. Stresszreakció esetén a szimpatikus idegrendszer hatására a gyomor és a belek vérellátása csökken, a gyomor lassabban ürül ki, gyulladást okozó anyagok termelődhetnek, a bélnyálkahártya felszíni sejtjei károsodhatnak. A bélrendszerben a káros baktériumok száma nő, a jótékony baktériumok száma csökken, és ha az állapot elhúzódó, akkor a bélflóra egyensúlya felborul, aminek következményeiről az első hónapban már sokat beszéltünk.
Hogyan ismerhetjük fel az érzelmi evést?
Talán ismerős az érzés, amikor hirtelen rád tör az éhség, muszáj valamit enned, sőt pontosan tudod is, hogy mit akarsz megenni. Talán ismerős az a helyzet, amikor a nyitott hűtőszekrényajtó előtt állva szinte rágás nélkül nyeled a falatokat. Talán ismerős a bűntudat, amikor teli, sőt fájó hassal bedőlsz az ágyba és úgy érzed, mintha nem is te lettél volna az, aki az előbb mindent magába tömött!
Amikor a konkrét biológiai éhség hajt bennünket, az más élmény, mint amikor az érzelmi éhség veszi át a hatalmat felettünk. A fizikai éhségérzet esetében, az evés iránti vágy fokozatosan jelentkezik, többféle ételre nyitottak vagyunk és abbamarad a teltség érzés megjelenésével. Az evés folyamata ebben az esetben tudatosabban, lassabban megy végbe.
Az érzelmi éhség ezzel szemben hirtelen ”támad”, a kontrollvesztettség érzése, bizonyos ételek iránti vágy, gyakran szénhidrát preferencia jellemzi. Az evés ez esetben szinte automatikusan, robotpilóta üzemmódban történik és nem áll meg a teltség érzés megjelenésével. Jellegzetessége továbbá az evést követően (vagy a már étkezés során) megjelenő bűntudat.
Nem kell minden jellemzőnek megjelenni, ahhoz, hogy gyanakodjunk, nem a valódi éhség hajt, de az alábbiak közül legalább egy-kettő általában jelen van:
- Hirtelen, sürgető vágy
- Csak bizonyos ételekre vágyunk
- Túlevés
- Szégyen vagy bűntudat
6 heti kihívások
- Az érzelmei evés felismerése és csökkentése: a fenti leírás alapján kezdd el megfigyelni étkezési szokásaidat. Lehet, hogy nálad is előfordul, hogy nem az éhség, hanem az érzelmek motiválnak evésre? Ez az érzelem lehet a szomorúság, de akár az unalom is, van, aki pedig a stressz oldására eszik. Ha nem hagytál ki egyetlen főétkezést sem, és nem voltál extra fizikai igénybevételnek kitéve, akkor valószínűleg nem vagy éhes. Ha mégis rád tör az éhség, akkor tedd fel magadnak a kérdést, hogy vajon valóban éhes vagy-e, vagy valamilyen más szükségleted van. A döntés, hogy eszel, vagy nem eszel ebben az esetben is a Te kezedben van, de mielőtt döntenél, igyál egy pohár vizet és ismételd el magadba háromszor: „Nem vagyok éhes, mégis enni akarok!”
- Étel minőség – még többet a jó és kevesebbet a káros élelmiszerekből! – Az előző hónapot a féltányéros szabály bevezetésével és gyakorlásával zártuk. A bélflóra állapotának javításán túl a zöldségfogyasztás fokozása a kalóriacsökkentést is szolgálja. Továbbra is minden nap egy alkalommal főétkezéskor alkalmazd a féltányéros szabályt és szénhidrátban gazdag köret helyett válassz zöldséget, salátát, főzeléket.
- Mekkora egy adag? A jóllakottság érzésének megélése és tudatos döntés elfogyasztott adagokról. Az adagokról és a jóllakottság megéléséről jövő héten bővebben is olvashatsz. Ezen a héten egy feladatod lesz, ami azonban tudatosságot és figyelmet igényel. A mi kultúránkban az a szokás, hogy nem hagyunk ételt a tányéron, más szóval addig eszünk, amíg látjuk. A jóllakottságot jelző hormon termelődéséhez azonban idő kell (kb. 20 perc). Mire azonban ez a 20 perc letelik, addigra jellemzően az utolsó falat is elfogyott a tányérról, sőt akár egy repeta is belefért. Ha a testünk jelzéseire szeretnénk hallgatni, akkor ne csak a szemünkre hagyatkozzunk. Akkor hagyjuk abba az evést, amikor 80%-an érezzük jóllakottnak magunkat! Ez esetben fogjuk ugyanis 20 perc múlva a kellemes jóllakottságot érezni, a „majd kipukkad a hasam” érzés helyett. A 80%-os jóllakottság azt jelenti, hogy „férne még belém”, meg tudnék enni még néhány kanállal/villával, de annyira azért már nem vagyok éhes.
Ezen a héten törekedj arra, hogy 80%-os jóllakottságnál fejezd be az evést, független attól, hogy van-e még a tányérodon étel, vagy sem! Ahhoz, hogy ez sikerüljön, fontos, hogy ne hagyj ki főétkezést (különben annyira éhes leszel, hogy nem lesz lehetőséged a tudatos kontrollra) és lehetőleg lassan egyél, alaposan megrágva minden falatot!
Most is a szokásos táblázat segít majd nyomonkövetni, hogy hányszor sikerült teljesítened a kihívásokat a héten!
Hét közben kérlek látogass vissza erre az oldalra és még egyszer olvasd végig a fentieket, illetve a táblázat alatt találsz néhány ötletet a fél (sőt néha egész) tányéros ételekre, majd egy különlegességet, a csírák világát mutatom be neked, amit mielőbb érdemes kipróbálni!
Szokás szerint várom a hét végén a táblázatodat e-mailben és ezt követően küldöm a következő hét linkjét!
Sok sikert kívánok!
Currys lencseragu
Spenótos-csicseriborsós indiai egytál
https://www.nosalty.hu/recept/spenotos-csicseriborsos-indiai-egytal
Vegán gombaszósz karfiolrizzsel
https://www.nosalty.hu/recept/vegan-gombaszosz-karfiolrizzsel
Csírák
A zöldségeken túl ritkán jut eszünkbe egy nagyon fontos és értékes élelmiszer: a csírák. Bioboltokban és az Interneten rengeteg csíráztatásra alkalmas mag kapható, melyeket otthon is könnyen elkészíthetünk. Ezen a héten próbáld ki a csíráztatást, mellyel színesítheted és ízesítheted akár a főételeket, akár a reggelidet, vagy vacsorádat! Az én kedvencem a retekcsíra, ami 2-3 nap alatt el is készül!
Csíráztatáshoz csak csíráztatásra szánt magokat használjunk fel!
adzuki bab | Édes ízű, vesék működését serkentő, természetes inzulinszabályzó, koleszterincsökkentő, vérnyomásszabályzó, szíverősítő. Jelentős vasforrás. Csíráztatva nem okoz bélgázosodást. |
lencse | Jelentős a rosttartalma. Koleszterincsökkentő. Mézga- és pektintartalma miatt az étkezések után hirtelen fellépő vércukorszint-emelkedést jelentősen csökkenti, ezért alkalmas a cukorbetegek diétájának kiegészítésére. Jelentős a magnézium-, vas-, cink- és krómtartalma. |
zöldborsó | Természetes inzulinszabályzó, koleszterincsökkentő, vérnyomásszabályzó és szíverősítő. Rákblokkoló és rákmegelőző anyagokat tartalmaz. Jelentős vasforrás. |
napraforgómag | A fogyókúrázók legkedveltebb csírája. Kellemes ízű, jódtartalmú, vízhajtó hatású. Jótékony hatással van a cukorbetegségekre. Igen sok foszfort, kálciumot, fehérjét és E-vitamint tartalmaz. Az összes aminosavat tartalmazza (30% fehérje), méregtelenítő, tisztító, vízhajtó. Magas a rosttartalma, az egészséges bélflórát táplálja. Magas foszfor- és kalcium-tartalma szükséges az ép fogakhoz, csontokhoz, a zsírok, szénhidrátok emésztéséhez, a szövet és izomtónushoz. Klorofill-tartalma segíti a vér oxigénszállítását. A vas a vörösvértestképzéshez, a réz a vas felhasználáshoz szükséges. A magnézium segíti az izom-, agy- és tüdőszövetek munkáját. A jód a pajzsmirigyhormon alkotórésze, valamint elengedhetetlen az idegsejtek működéséhez. |
lepkeszegmag | Koleszterindiéta része, elősegíti az emésztést. Vértisztító, gyulladáscsökkentő, vérképző hatású. Ajánlott meghűlés és fertőzések esetén. A lecitin a központi idegrendszerre hat, serkenti és regenerálja az idegsejtek működését, serkenti az emlékezést. Tisztítja a verőerek beteg nyirokcsomóit, csökkenti a fehérvérsejt túlképződést. Csökkenti a pánikrohamokat, lázcsillapító, segíti az inzulintermelést, leköti a gyomorsavat. Szeléntartalma erősíti az immunrendszert. Nagyon erős antioxidáns. Javítja az étvágyat, segíti az emésztést. Flavonoid-származékokat és kollagént tartalmaz. Fiatalítja a sejteket. Karcsúsít, mert tisztítja a szervezetet és bontja a zsírt. Vízhajtó hatású. |
lucerna | Ásványi só tartalma lúgosítja a vért – candida fertőzésben szenvedőknek segítség. Rostja lelöki a koleszterin-lerakódásokat az erek faláról, szaponintartalma feloldja azt. A mangán csökkenti a vércukorszintet. Magas klorofill-tartalma miatt szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek különösen ajánlott. B12-vitamintartalma a vérszegénységen segít, K-vitamintartalma pedig megelőzi a vérrög kialakulását, csökkenti a vérzéseket. A növényi hormon segíthet a mellrák kialakulásának megelőzésében, elviselhetővé teszi a változókor kellemetlen tüneteit, szoptatós anyáknál serkenti a tejelválasztást. Vastagbélgyulladásban szenvedők gyógyhatású tápláléka, roboráló hatású. Magas a fehérjetartalma. L-borostyánkősavat tartalmaz, amely a kötőszövetek rugalmasságáért felelős. |
káposzta, repce | Magas az omega-3 és omega-6 zsírsavtartalma, közvetlenül hat a szív munkájára, az érfalak rugalmasságát visszaadja, megakadályozza a szívkoszorú erek meszesedését, javítja a szem hajszálereinek vérellátását. Segíti a kollagén termelődést, ezáltal a bőr rugalmassága változik, javítja a bőr vízháztartását. Emeli a vörösvértest számot, csökkenti a magas koleszterin szintet. |
mustármag | Izzasztó hatása miatt főleg betegségek idején ajánlható a fogyasztása. Tisztítja a vért, az emésztőrendszert és a májat. Hajhullás megállítására is javasolható. |